تفاوت پنل اس ام اس بامودم جی اس ام (GSM)

read more imageتفاوت پنل اس ام اس بامودم جی اس ام (GSM)


در زیر قصد داریم مقایسه ای کلی میان دو شیوه رایج ارسال پیامک یعنی : ارسال اینترنتی و ارسال از طریق مودم جی اس ام داشته باشیم ! برای گویایی بهتر سعی شده مقایسه به صورت پرسش و پاسخ باشد.


چرا ارسال از طریق پنل پیامک بسیار سریعترومطمئن تر از ارسال از طریق مودم جی اس ام میباشد؟


پاسخ : در ارسال از طریق مودم جی اس ام پیامک های شما از طریق مودم به سمت نزدیک ترین آنتن مخابراتی که محدوده جغرافیایی شما را پوشش میدهد ارسال میگردد ،پس از تحویل پیامک ها به آنتن حال پیامک های شما بین آنتن های مخابراتی دست به دست میشود تا در نهایت به اس ام اس سنتر مخابرات برسد ( یا همان سرور های مخابرات) و سپس پیامک های شما توسط سرور به سمت مخاطب های شما مسیر دهی میشوند. یکی از معایب این مدل ارسال (بخصوص در ارسال اس ام اس انبوه با حجم بالا) همین مسیر سخت افزاریست (از مودم تا رسیدن به سرور مخابرات) به این علت که ممکن است آنتن های موجود در طول مسیر به علت ترافیک منطقه ای، ظرفیت پذیرش پیامک های شما را در آن لحظه نداشته باشند و ماحصل آن این است که ممکن است نیمی از متن پیامک شما در یکی از آنتن های بین راهی بماند و پیام شما به صورت ناقص به دست مخاطب برسد (بخصوص اگر متن شما شامل چندین صفحه باشد !) از طرف دیگر به سخت دلیل همان مسیرسخت افزاری موجود که شامل خود مودم و آنتن های بین راهی میباشد کندی محسوسی( بخصوص در ارسال های با حجم بالا) در تحویل پیام به مخاطبین شما ایجاد میشود. که باز هم بسته به ترافیک آنتن های مخابرات در آن زمان خاص از روز میتواند متفاوت باشد.


اما ! در ارسال ازطریق اینترنت پیام های شما مستقیما تحویل سرورهای مخابرات میگردد یعنی عملا آن مسیر سخت افزاری مذکور با تمام معایب و محدودیت هایش کاملا حذف شده و پیامک های شما بسیار سریعتر تحویل سرورهای مخابرات گردیده و به طبع سریعتر و مطمئن تر تحویل مخاطبان شما میگردد و عملا مشکل این که پیامک های شما به صورت ناقص یا نصفه برسد، در مدل اینترنتی به طور کلی منتفی میگردد.


چرا هزینه اولیه راه اندازی سامانه اس ام اس اینترنتی بسیار کم هزینه تر ازمدل جی اس ام میباشد؟


پاسخ : علت : چون در ارسال پیامک از طریق مودم جی اس ام شما باید هم یک مودم جی اس ام خریداری کنید و هم یک نرم افزار که بتواند با آن مودم جی اس ام ارتباط برقرار کند. عملا شما هم یک قطعه سخت افزاری بنام مودم خریداری می‏کنید و هم یک نرم افزار. اما در ارسال اینترنتی شما تنها هزینه یک پنل اینترنتی، با تمام قابلیت های رایج را می‏پردازید و هیچ نیازی به هیچ قطعه سخت افزاری دیگری ندارید . تنها نیاز شما اینترنت می‏باشد همین!


مودم های جی اس ام در مقابل پنل ارسال اس ام اس چه محدودیت هایی را به شما تحمیل می‏کنند؟


1.محدودیت مکانی: در مدل جی اس ام شما هزینه یک نرم افزار دسکتاپ و یک قطعه سخت افزاری بنام مودم را می‏پردازید و این سامانه تنها بر روی یک سیستم (مثلا کامپیوتر محل کار شما) نصب می‏شود و با توجه به قوانین کپی رایت، شما نمی‏توانید یک نسخه از نرم افزار را بر روی سیستم منزل خود نیز نصب کنید ( این امر توسط شرکت طرف قرارداد شما به صورت قفل نرم افزاری یا سخت افزاری اعمال میشود) پس عملا شما برای ارسال اس ام اس محدود به یک کامپیوتر آن هم در یک مکان خاص می‏شوید. اما در ارسال اینترنتی شما میتوانید از هر کجای ایران که اینترنت باشد به پنل خود وارد شده و ارسال های خود راانجام دهید.


هرجا که اینترنت باشد!!!


2. محدودیت در تعداد ارسال : با توجه به این که مودم های جی اس ام سیم کارت می‏خورند، شما در طول روز بیش از یک تعداد معین پیامک، نمی‏توانید ارسال کنید (این محدودیتی است که اپراتورهای جاری کشور بر روی سیم کارت های خود اعمال می‏کنند) به عنوان مثال شما با یک سیم کارت همراه اول در طول رو ، حداکثر مجوز1500 ارسال اس ام اس را دارید. درواقع امکان ارسال اس ام اس انبوه را ندارید. اما در ارسال اینترنتی هیچ محدودیتی برروی تعداد ارسال اس ام اس تبلیغاتی در طول روز وجود ندارد.


3. محدودیت سخت افزاری: مودم جی اس ام یک قطعه سخت افزاریست که عمر مشخصی دارد و بعد از مدت زمان خاصی کارایی خود را از دست می‏دهد درست مشابهه هر قطعه سخت افزاری دیگر اما اینترنت و سامانه های اینترنتی ازاین قاعده مستثنی بوده و تاریخ مصرفی ندارند.


مودم جی اس ام با توجه به تمام محدودیت‏ها و معایبی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، تنها یک مزیت دارد! آن هم ارزان تر بودن تعرفه پیامک‏های آن می‏باشد. دلیل آن نیز این است که مودم های جی اس ام درست مثل گوشی تلفن همراه شما رفتار می‏کنند (با تمام محدودیت های آن) ، یک سیم کارت می‏خورند و از یک نرم افزار کامپیوتری نیز دستور می‏گیرند (امروزه حتی بسیاری از گوشی های تلفن همراه قابلیت جی اس ام را نیز بر روی خود دارند ) نتیجه این که با توجه به ضریب نفوذ، سرعت و قدرت بالای اینترنت در دنیای امروز دیگر استفاده از مودم های جی اس ام در امر ارسال پیامک ، به یک تکنولوژی منسوخ مبدل شده است (بخصوص در ارسال‏های با حجم و طول بالا). امیدواریم مقایسه بالا شما را در انتخاب بهتر یاری نماید.