ادامه اجرای طرح خرید شفاف با مصوبه ستاد تنظیم بازار

تهران – ایرنا – برخی منتقدان بازگشت قیمت مصرف‌کننده بر روی کالا را شکست طرح خرید شفاف عنوان می‌کنند، این در حالیست که مصوبه ستاد تنظیم بازار با هدف کنترل بازار بوده و تا زمان نهادینه‌شدن آن، قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده با هم بر روی کالا درج خواهد شد.


به گزارش ایرنا، روز گذشته(چهارشنبه) جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد. جلسه‌ای که علاوه بر بررسی وضعیت بازار شب عید و همچنین ماه مبارک رمضان، مصوبه مهم دیگری داشت. 


در جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار مقرر شد تا علاوه بر قیمت تولیدکننده که چند هفته‌ای است بر روی کالاهای تولیدی درج می‌شود، قیمت مصرف‌کننده هم همچنان بر روی کالا وجود داشته باشد.


در واقع، تصمیم ستاد تنظیم بازار موضوع جدیدی نبود و با پیشنهاد وزارت صمت درباره درج هم‌زمان قیمت مصرف‌کننده و تولیدکننده در دوره گذار موافقت کرده است.


 تصمیم درج همزمان قیمت تولیدکننده و قیمت مصرف کننده روی کالا تا زمانی اجرا خواهد شد که طرح درج قیمت تولیدکننده برای مصرف‌کننده نهادینه شود؛ پس از آن دوباره درج قیمت مصرف کننده حذف خواهد شد.


به گزارش ایرنا، از زمانی که درج قیمت تولیدکننده در طرح خرید شفاف مطرح شده، برخی منتقدان این موضوع را باعث گرانی کالاها عنوان کرده اند، از همین رو ستاد تنظیم بازار برای جلوگیری از رشد قیمت ها، پیشنهاد وزارت صمت را پذیرفت تا درج قیمت تولیدکننده و مصرف کننده به صورت همزمان بر روی کالاها انجام شود. 


بهانه منتقدان این طرح این بود که با عدم درج قیمت مصرف کننده، مردم سردرگم می‌شوند که با درج هر دو قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده این بهانه هم گرفته می‌شود.


با این حال دوباره همان منتقدان این تصمیم روز گذشته ستاد تنظیم بازار را شکست طرح خرید شفاف عنوان کردند.


این در حالیست که درج قیمت تولیدکننده همچنان ادامه خواهد داشت و با ایجاد فرهنگ آن، قیمت مصرف کننده حذف می شود. 


با این کار بازار رقابتی بین توزیع کنندگان و مراکز خرده فروشی ایجاد می شود و نه تنها قیمت ها را افزایش نخواهد داد بلکه باعث کاهش قیمت مصرف کننده در بازار رقابتی خواهد شد. 


دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود بر رونق معیشت مردم تاکید داشته و اجرای طرح خرید شفاف نیز با همین منظور است و ادامه دار خواهد بود. با اجرای این طرح و حذف دلالی و واسطه ها، قیمت بیش از پنج هزار کالا در دولت سیزدهم کاهش یافت. 
آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40